Covid-19 straujā pieauguma dēļ NMPD pāriet uz darbu gatavības režīmā un stingrāk vērtēs izsaukumus 7

Strauji augot Covid-19 saslimstībai, no piektdienas Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests (NMPD) paaugstinājis savu gatavības režīmu un dienestā atsākusi darboties Ārkārtas vadības grupa, informēja NMPD Komunikācijas nodaļas vadītāja Ilze Bukša.

Šāds lēmums pieņemts, ņemot vērā epidemiologu prognozes par Covid-19 saslimstības straujo pieaugumu, kas nozīmē arī straujāku Covid-19 pacientu pieplūdumu slimnīcās un ievērojami sarežģītākus apstākļus, kādos NMPD jānodrošina pacientu hospitalizācijas.

Lai NMPD arī turpmāk nodrošinātu operatīvu ierašanos izsaukumos pie pacientiem dzīvībai kritiskās situācijās, NMPD Ārkārtas vadības grupa ir pieņēmusi lēmumu stingrāk izvērtēt uz ārkārtas tālruni 113 saņemtos zvanus.

"Gada sākumā, kad strauji kāpa Covid-19 saslimstība valstī, pieredzējām to, cik būtiski tas ietekmē dienesta darbu un spēju operatīvi reaģēt uz izsaukumiem - nepieciešams daudz ilgāks laiks, kurā brigāde var ierasties notikuma vietā, nogādāt pacientu slimnīcā un pēc tam sagatavoties nākamajam izsaukumam, kas mazināja brīvi pieejamo brigāžu skaitu," sacīja NMPD direktore Liene Cipule.

Viņa pašlaik saskatot līdzīgus riskus. Tādēļ, lai novērstu to, ka NMPD nepaspēj laikus pie cilvēkiem, kuru dzīvība ir apdraudēta, turpmāk vēl stingrāk tiks izvērtēti saņemtie izsaukumi uz ārkārtas tālruni.

Pašlaik diennaktī visā valstī NMPD brigādes veic ap 1000 izsaukumu, taču lielā daļā gadījumu pacientiem medicīniskā palīdzība bija jāsaņem nevis ārkārtas dienestā, bet vēršoties pie sava ģimenes ārsta, dežūrārsta vai tuvākajā ārstniecības iestādē.

Visbiežāk šādas situācijas saistītas ar vīrusu saslimšanu, kas norit bez sarežģījumiem ar paaugstinātu temperatūru, iesnām un klepu, tāpat arī hronisku slimību norisi, piemēram, nedaudz paaugstinātu asinsspiedienu, vai gados jaunākiem cilvēkiem - veģetatīvo distoniju, kā arī sīkākām traumām.

NMPD uzdevums esot glābt cilvēku dzīvības. Prioritāri ir izsaukumi, kad mediķiem jāsteidz palīgā cilvēkiem, kuru dzīvība ir apdraudēta un dažkārt izšķirošas ir pat minūtes. 

Uz ārkārtas tālruni 113 jāzvana nekavējoties, ja cilvēks ir bezsamaņā, ja neelpo vai rodas pēkšņi elpošanas traucējumi, ir gūta smaga trauma, ir stipra asiņošana, pēkšņa un dzīvību apdraudoša saslimšana  - infarkts, insults u.c. Šādos gadījumos arī turpmāk NMPD brigādes reaģēšot nekavējoties.

Stingrāka izsaukumu izvērtēšana nepieciešama, jo Covid-19 augstā saslimstība būtiski ietekmē arī NMPD brigāžu darbu, skaidro dienests. Brigādēm uz katru izsaukumu pie Covid-19 pacientiem jādodas ģērbtai pilnā aizsardzības līdzekļu komplektācijā, pēc šādiem izsaukumiem nepieciešams veikt aprīkojuma un operatīvā auto salona papildus dezinfekciju. 

Tāpat mainās arī hospitalizācijas virzieni un būtiski palielinās attālumi, kādos brigādēm uz slimnīcām nākas transportēt pacientus ne tikai Covid-19 saslimšanu, bet arī citos gadījumos. Līdz ar to brigādes izsaukumos ir aizņemtas daudz ilgāk un samazinās brīvo brigāžu skaits, kas var operatīvi reaģēt uz kritiskiem izsaukumiem.

NMPD aicina iedzīvotājus vienkāršākās situācijās pēc medicīniskās palīdzības vērsties pie sava ģimenes ārsta vai tuvākajā ārstniecības iestādē. 


Foto: NMPD

 

Pievieno komentāru

Komentāri 7

mja

Raksts par garu. Tik daudz info nav vajadzīgs. Jums žurnālisti jāmācās izvilkt no teksta galveno un tā noizsaukumusteikti nav statistika un kārtējais saslimušo, izveseļojušo, sašpricēto u.t.t. skaita uzskaite, kas aizņem gandrīz 1/3 no raksta. Pietiek jau ar to, ka tamlīdzīga bezjēdzīga statistika katru dienu tiek bāzta priekšā un pakaļā ziņu kanālos un masu mēdijos.

Raksts ir par to, ka NMPD uz laiku strādās ārkārtas režīmā un stingrāk vērtēs izsaukumus. Viss.

pirms mēneša, 2021.09.18 09:57

mja

"noizsaukumusteikti" = "noteikti", atvainojos par drukas kļūdu.

pirms mēneša, 2021.09.18 09:59

vēl nesaprot?

ka jābūt obligātai vakcinācijai, citādi cietīs cilvēki , kam tiešām vajadzīga palīdzība. Un dumjie antivakseri būs pirmie , kas bļaus , lai glābj viņus ,tādiem jau vienalga kā jāstrādā mediķiem , lai glābtu visus.

pirms mēneša, 2021.09.18 11:34

egle1

Nekādi cilvēki necietīs. Arī ja nebūtu kovida, veģetatīvā distonija nav pamats ātro saukšanai, sevišķi, ja viņi sauc ātros atkal un atkal. Ir maksa par nepamatotu ātro saukšanu, lūdzu - nepamatots izsaukums, maksā. Uz kovidu nesauc tik bieži ātros, tur arī vērtē, piemēram, pēc saturācijas līmeņa asinīs. Ārzemēs vispār ātrie nevizinās tik bieži, mums pilsēta maza, ne dienas nav, ka ātrie nekauktu.

pirms mēneša, 2021.09.18 12:00

veģetatīvā distonija -

ja tādi sauc ātros, tad viņiem vēl jo vairāk jāsaprot , ka jāiet pašiem pie psihiatra un jādzer izrakstītās zāles,lai izārstētos. Tā slimība ir ārstējama un nav jākaunas griezties pie speciālista.

pirms mēneša, 2021.09.18 12:17

Unkulis

Ātrā palīdzība nebrauc uz visiem izaugumiem.kad manam bērnam bija plaušu karsonis .viņi pateica ka nebraukšot un tā ir jūsu vaina.Un tāpēc es neticu viniem

pirms mēneša, 2021.09.18 12:18

Sala

Ir jau arī tādi izsaukumi,ka mediķiem nepieciešama apsardze.

pirms mēneša, 2021.09.18 14:17

Vietējās ziņas

Uz zz.lv pilno versiju