Ko nozīmē cipari uz zelta rotaslietām un kā atpazīt īstu dārgmetālu kvalitāti?

Rotaslietas jau no senseniem laikiem ir bijušas kā greznuma un pat statusa lietas. Vēsturiski rotu esamība ir datēta jau kopš pirmajiem cilvēkiem, tiesa - senās rotas nebija tādas, kādas tās ir šodien. Rotas lielākoties nēsāja sievietes, tomēr arī vīriešiem bija savi elementi, kas lielākoties bija nevis, lai izskaistinātu sevi, bet lai gūtu aizsardzību, veselību un veiksmi. Dažkārt rotas tika uzvilktas senu rituālu izpildei vai statusa izrādīšanai. 

Mūsdienās rotaslietas ir ieguvušas citu vērtību un nozīmi - tām ir sava cena un sava kvalitāte, tāpēc, lai atpazītu labu dārgmetālu, tiem tiek norādīta prove jeb raudze. Kā saprast šos norādītos ciparus? Par to lasiet raksta turpinājumā. 

Kas ir prove vai raudze?
Prove un raudze ir termini, ar kuriem apzīmē rotaslietu kvalitātes standartu. Šie rādītāji norāda to, no cik tīra zelta vai cita metāla rotaslieta ir izgatavota. 

Raudzes jeb proves cipars norāda dārgmetāla koncentrāciju jeb sastāva sakausējuma daudzumu. Dažādās valstīs apzīmējums tiek apzīmēts ar dažādiem lielumiem. Gan zelts, gan sudrabs tīrā materiāla formā ir pārāk mīksti, lai no tiem izgatavotu rotaslietas, tāpēc tiem tiek jaukti klāt arī citi metāli. Piemēram, mums labi zināms ir 585. proves zelts - tā sakausējumā ir 585 daļas no 1000 daļām zelta un pārējais ir citu metālu piejaukums. 

Vērts arī zināt, ka ārvalstīs zeltu klasificē nevis ar provēm, bet karātiem, piemēram, 585. prove ir 14 karāti. 

Zelta raudzes karātu piemēri:
999 = 24 karāti = 99,9%
916 = 22 karāti = 91,6%
750 = 18 karāti = 75%
585 = 14 karāti = 58,5%
375 = 9 karāti = 37,5%
24 karātu zelts ir tīrs zelts jeb 575 jeb 57,5% ir 13,8 karātu tīrs zelts.

Kāds ir zelts un rotaslietas, balstoties pēc to provēm?
Tīrs zelts vai sudrabs bez piemaisījumiem tiek apzīmēts ar 999, jo sastāv no 99,9 % tīra dārgmetāla, tomēr, lai radītu rotas, tiek izmantoti piemaisījumi jeb ligatūra. Tīru materiālu rotu izgatavošanā izmantot nevar, jo tad rotas ātri nodilst un apbružājas. Vienīgā vieta, kur izmanto tīru zeltu, ir zobārstniecība. 

Izvēloties iegādāties vai izgatavot 750. proves rotaslietas, tā sastāvā tīrais zelts būs daudz lielāks, tomēr pati rota būs daudz mīkstāka, turklāt tā pakļaujas daudz lielākam riskam tikt sabojāta, piemēram, deformēties vai tikt saskrāpēta. 

Latvijā lielākoties tiek izmantota 585. prove, jo tai ir augsta plastikas pakļāvība, tādejādi spējot radīt labas kvalitātes rotas, tomēr citās valstīs standarti atšķiras, piemēram, Anglijā iecienītas ir 9 un 18 karātu zelta proves, bet Amerikas Savienotajās valstīs neatzīst rotas, kas ir zemākas par 10 karātiem. Vistīrākais zelts, ko pasaulē izmanto rotaslietu radīšanai ir 916. prove jeb 22 karāti. 

Zelta nokrāsas
Zelta rotaslietām ir vairāki toņi un krāsas. Rotaslietu toņu nokrāsu maiņa izskaidrojuma ar to kāds papildus metāls jeb ligatūras sakausējumā tiek pievienots. Zelts tīrajā materiālā ir dzeltenā tonī, bet, ja pievieno sudrabu, tas kļūst gaišā salmu krāsas tonī. 

Radot rotaslietas ar sārtu nokrāsu, zelts ir sakausēts ar sudrabu, varu, kaparu un misiņa piemaisījumiem. Baltā zelta rotas ir vissarežģītāk radīt - zelts tiek sakausēts ar pallādiju, kobaltu vai niķeli, kas rezultātā ļoti paceļ baltā zelta cenu tirgū. 

Zelta rotaslietu kvalitāte lielākoties veidojas no proves, ne no tā, kādā krāsā tās ir. Jo lielāks ir zelta īpatsvara sakausējums, jo vērtīgākas ir rotas. 

Zelta rotaslietu kopšana kvalitātes saglabāšanai
Kā jebkurai citai lietai, arī zelta rotaslietām ir vajadzīga saudzīga kopšana. Nav ieteicams lietot rotaslietas, ja sadzīvē jālieto sārmaini, ar hloru vai jodu saturoši līdzekļi. Arī dodoties pirtī, solārijā vai saunā rotaslietas ieteicams ir novilkt. Ja rotaslietās ir iestrādāti dārgakmeņi - īpaši jāsargājas no straujām gaisa temperatūras maiņām. 

Zelts ir materiāls, kurš neoksidējas, tāpēc tā rotaslietas var nemazgāt. Smalkākas rotas, piemēram, zelta auskari, gredzeni ar briljantiem vai smalka ķēdīte mājas apstākļos ir kopjami ar Fairy, zobu suku un pucēšanas efektu, tiesa, ļoti rūpīgi jākopj dārgakmens, lai tas neizkristu ārā no nepareizas kopšanas.  

Ja rotaslietas ir īpašas un paši nevēlaties tās kopt, tās var nest uz juvelieru darbnīcām, kur ar ultraskaņas aparāta palīdzību rotaslietas atjaunos savu spožumu. 

Ja Jūs meklējat īpašas rotas, īpašiem notikumiem vai ikdienai, zelta auskari plašā izvēlē pieejami interneta veikalā 220.lv.

Reklāmraksti

Uz zz.lv pilno versiju