Aspazijas literārā prēmija pasniegta pētniecei Gundegai Grīnumai (FOTO)

Dzejas dienā, ko atzīmē dzejnieka Raiņa dzimšanas dienā, 11. septembrī, Zaļenieku kultūras namā pasniegta Aspazijas literārā prēmija. Aspazijas prēmija, kas iedibināta 1990. gadā, tiek pasniegta dzejnieces un dramaturģes bērnības zemē – Zaļeniekos.

Šogad Aspazijas literāro prēmiju piešķīra latviešu literatūrzinātniecei, filoloģijas doktorei, Raiņa un Aspazijas pētniecei Gundegai Grīnumai. Viņa literāro stipendiju saņēma par mūža ieguldījumu Aspazijas un Raiņa dzīves un daiļrades izpētē, apjomīgo pētījumu apkopojumu grāmatās “Piemiņas paradoksi: Raiņa un Aspazijas atcere Kastanjolā” (2009) un “Viņpus Alpiem. Rainis un Aspazijas Kastanjolā. Jaunatklāti tuvplāni” (2017) un nesavtīgu darbu Aspazijas un Raiņa piemiņas saglabāšanā, izveidojot jauno ekspozīciju Lugāno pilsētas arhīva muzejistabā Šveicē.

Jau vismaz četrdesmit gadu nozīmīgs G.Grīnumas literatūrzinātnes pētniecības virziens ir tieši Raiņa un Aspazijas daiļrades izpēte. Ir pētīti nepabeigtie darbi un to ieceres, vēstules, Raiņa, Aspazijas un viņu laikabiedru biogrāfijas. G.Grīnuma ir ap simt zinātnisku publikāciju autore, savukārt monogrāfija “Viņpus Alpiem” tiek vērtēta kā nopietns devums ne tikai Raiņa un Aspazijas, bet arī Latvijas kultūras un vēstures pētniecībā.

Pasākumu iedzīvināja prēmijas saņēmējas G.Grīnumas priekšlasījums par Aspazijas dzīvi un daiļradi Šveicē, kā arī grāmatas “Viņpus Alpiem” fragmentu lasījumi. Par muzikālo noformējumu rūpējās Zaļenieku sieviešu koris “Zaļ­uguns” un tenors Juris Vizbulis. 

Foto: Arita Liepiņa

Pievieno komentāru

Kultūra un izklaide

Uz zz.lv pilno versiju