Alvils Altmanis saka paldies klarnetītei 2

Tuvojoties Jelgavas Tautas konservatorijas – Mūzikas vidusskolas – simtgadei, kas apritēs 2021. gadā, “Ziņas” nolēma iepazīstināt ar tās izcilākajiem absolventiem, kas vēl aizvien muzicē un kuriem notikumi, kas saistās ar ēku Lapskalna ielā , ir dzīvā atmiņā. Klarnetists un komponists Alvils Altmanis šogad arī pats ir apaļš jubilārs – 1. jūlijā viņam aprit septiņdesmit. “Agro bērnību esmu vadījis Lielupes krastā Salgalē, un “Ievas zied Salgalē” ir manis rakstīta Salgales pamatskolas himna. Tomēr sevi uzskatu par Ozolnieku puiku. Tēvs strādāja meliorācijā, un mēs drīz vien pārcēlāmies uz turieni. Tēvs dziedāja pirmo tenoru diriģentes Ārijas Melngailes vadītajā Ozolnieku vīru korī “Zemgale”, un tieši caur diriģenti Melngaili, kas strādāja arī Jelgavas Mūzikas skolā, es nokļuvu klarnetes klasē pie pedagoga Jūlija Grūtupa. Viņš mani mācīja arī mūzikas vidusskolā. Gadījās, ka skolotājs pirms stundas atbrauca uz 2. vidusskolas stadionu, kur es līdz pēdējam brīdim spēlēju futbolu. Kad ieraudzīju piestājam gaiši brūno “moskviču”, iemuku ceriņu krūmā. Skolotājs aizpīpēja, lēnām nāca uz stadionu un jautāja zēniem, kur tad esmu es. Viņi atbildēja, ka esmu aizsteidzies uz mūzikas skolu. To arī pa vistaisnākajiem ceļiem darīju,” atceras Alvils. Skolotājs Jūlijs Grūtups viņam teicis: “Tev par nākotni nav galva jālauza. Kāds ceps maizīti, kāds taisīs kurpes, bet tu būsi mūziķis. Kādam ir jāspēlē.”

Īpašs notikums bijis, kad vecāmāte pirms stāšanās mūzikas skolā nopirkusi Vācijas Demokrātiskajā Republikā taisītu klarneti. Un tad Jelgavar notiņām var kaut ko sākt attēlot un veidot stāstu”. Mūzikas vidusskolas pedas Mūzikas vidusskolas 2. kursā galu galā viņu “šausmīgi ieinteresēja, kā ar mūzikas palīdzību, agogi Felicita Šnē un Gunārs Jaunslavietis, kas pasniedza mūzikas teoriju, vedināja Alvilu iedziļināties skaņdarbu aranžēšanā un jaunradīšanā. Savukārt vasarās viņš bija pirmā klarnete Alberta Mucenieka vadītajā kultūras nama pūtēju orķestrī “Jelgava”. Savukārt interese par džezu un saksofonu Alvilam sākās, pašiem audzēkņiem izveidojot “blicīti”, kurā pie bungām bija klarnetists vēlākais Emīla Dārziņa specializētās mūzikas skolas direktors Juris Kaufelds un vairāki citi mūzikas vidusskolas puiši. “Blice”, puslegāli spēlējot, piepelnījās kāzās, kolhozu ballēs (“Jūs, zēni, tikai “Zilo lakatiņu” nespēlējiet!” – no kādas kluba vadītājas sacītā). Tur Alvils Altmanis sāka apgūt saksofonu un interesēties arī par džezu. Mūzikas vidusskolas 3. kursā viņu uzaicināja Viļa Ozola dziesmu un deju ansamblī “Jaunība”, kurā vokāli instrumentālo grupu vadīja Rūdolfs Šteins. Te Alvils sāka iepazīt skatuvi, kā arī ierakstu studiju.

Foto: Gaitis Grūtups. Visu rakstu lasiet 26.jūnija “Zemgales Ziņās”.

Pievieno komentāru

Komentāri 2

...

Klau, G. Grūtup! Vai tiešām pa šiem gadiem, rakstot par it kā kultūras dzīvi, neesi iegaumējis, ka izcilā diriģente un pedagoģe uzvārdā ir MELGAILE?

pirms mēneša, 2020.06.26 22:22

...//

un kas tie par tekstiem ???? Jelgavar notiņām .... agogi Felicita Šnē.....vidusskolas pedas Mūzikas ?????

pirms mēneša, 2020.06.30 16:27

Kultūra un izklaide

Uz zz.lv pilno versiju