Sliktās ražas dēļ augušas dārzeņu un zaļumu cenas 2

Aizvadītā sezona nebija labvēlīga dārzeņu audzētājiem, ražas ir mazas, tādēļ arī cēlušās cenas. Īpaši liels cenu kāpums vērojams kartupeļiem, jo tiem augšanas apstākļi bija ļoti smagi, atzīst “Ziņu” aptaujātie dārzeņu audzētāji. 

Daudzos dārzos ražas zemas
Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra vecākais speciālists dārzkopībā Māris Narvils norāda, ka cenas šoruden ir lielākas dažādu objektīvu un subjektīvu iemeslu dēļ, jo dārzkopībā šis nav labākais gads. 
Veiksmīgs tas nav bijis kāpostiem un sulīgajiem dārzeņiem, kas cieta ilgstošā sausuma un kaitēkļu dēļ. Tas gan vairāk skāra Kurzemi un Zemgali, kamēr Austrumlatvijā veldze turējās ilgāk.
Speciālists stāsta, ka šogad ir mazāka kartupeļu raža. Sakņaugiem nosacīti laba, lai gan arī agros sējumus ietekmēja aukstums. Kritiski zemās gaisa temperatūras iespaidoja arī herbicīdu lietošanu. Tāpat sakņaugiem nācās piedzīvot karstuma lēcienu un kaitēkļu uzbrukumu. 
Sīpoliem raža samazinājusies apjoma ziņā, lai gan nobriešanas laiks bija labs – sauss un saulains –, galviņas ir mazākas. Ķiplokiem labākajos laukos šogad raža tāda pati, kā ierasts. Tomēr intensīvas augšanas periods tiem iestājās vēlāk, jo bija ļoti vēss un sauss. Bez laistīšanas labus ķiplokus šogad izaudzēt bija grūti. Nobriešana bija laba, bet galviņu svars ir mazāks, saka M.Narvils. 
"Ļoti bēdīgi šogad ir ar zaļumu kultūrām – dillēm un salātiem. Bez laistīšanas nebija iespējams iegūt kvalitatīvu ražu. Lapu pētersīļiem, selerijām un kātu selerijām šis bija ļoti nelabvēlīgs gads. Agrie puravi arī slikti padevušies, bet rudens un ziemas šķirnēm raža būs tuvu optimālajai, jo mitruma apstākļi uzlabojās," viņš piebilst.

Visu rakstu lasiet 23. septembra “Zemgales Ziņās”

Foto: Liene Krūmiņa

Pievieno komentāru

Komentāri 2

mia

Zemniekam vienmēr slikti, bet atzīt, ka neprot audzēt, tur smadzeņu trūkst!

pirms 25 dienām, 2021.09.24 15:53

burkāns

Zemniekam vienmēr ir labi - ja maz izaug, paceļ cenas, un nopelna tikpat, ja izaugtu daudz :DDD

pirms 25 dienām, 2021.09.24 16:44

Ekonomika

Uz zz.lv pilno versiju