Tīsos rekonstruēs kaujas pie Mores (papildināts) 1

Otrā pasaules kara kaujas pie Mores rekonstrukciju sestdien, 15. septembrī, pulksten 15 Jaunsardzes centrā “Tīsu bāze” Lielplatones pagastā organizē biedrība “Latviešu strēlnieks”. Pasākuma rīkotājs jaunsargu instruktors Ēriks Grinevics stāsta, ka kauju rekonstrukcijā pieteikušies vairāk nekā pusotra simta dalībnieku – gan profesionāli karavīri un jaunsargi, gan kara vēstures entuziasti.

“Solījuši atbraukt norvēģi, vācieši, igauņi, lietuvieši. No Daugavpils novada Tanku muzeja esam jau atveduši īstu Otrajā pasaules karā lietotu un pēc tam atjaunotu vācu tanku un bruņumašīnu. Kaujas rekonstrukcijas laikā tiks šauts ar salūtmunīciju, turklāt arī lielgabaliem,” stāsta Ē.Grinevics. “Savādi tikai, ka, ievērojot vēsturisko patiesību, “vācieši“ ar savu labo bruņutehniku dabūs atkāpties,” piebilst pasākuma rīkotājs.

Biedrība “Latviešu strēlnieks” Latvijā rīkojusi dažādas kauju rekonstrukcijas, bet, kā norāda organizatori, Jelgavas novada Tīsu bāzē aizritēs rekonstrukcija, kas līdz šim nav iestudēta – aktieri atspoguļos nežēlīgos Lestenes kauju notikumus.

“1944. gada cīņas ir vienas no traģiskākajām cīņām Latvijā, atrodoties nacistiskās Vācijas okupācijas režīmā. Sarkanās armijas uzbrukumos, mēģinot pārraut Kurzemē stabilizējušos vācu–padomju frontes līniju, Tukuma apkārtnē notika smagas kaujas, kas ieguvušas arī Otro Ziemassvētku kauju nosaukumu. Šajās kaujās pie Lestenes, ciešot smagus zaudējumus, pretējās pusēs tika iesaistītas gan Leģiona 19. divīzijā, gan Sarkanās armijas 130. strēlnieku korpusā iekļautās latviešu karavīru vienības. Kaujās nācās cīnīties latviešiem pret latviešiem. Cīņa notika par katru māju, par katru augstieni. Tās vairākkārt gāja no rokas rokā. Milzīgus zaudējumus cieta abas puses,” tā par vēsturiskajiem notikumiem stāsta Jelgavas novada pašvaldības jaunsargu instruktors Ē.Grinevics.

Plānots, ka kaujas rekonstrukcija notiks ap 40 minūtēm. Pēc iestudējuma interesentiem būs iespēja vērot arī karavīru parādes un aplūkot kaujas laikā izmantotās tehnikas, ieročus un munīciju.

Ieeja brīva.


Attēli: Jelgavas novada pašvaldība un sargs.lv

Pievieno komentāru

Komentāri 1

AA

Mīļie, Mores kaujas notika netālu no Siguldas un tur 22. septembrī būs atceres pasākums. Bet te tālāk runā par Lesteni, kas ir Tukuma novadā.

pirms 11 mēnešiem, 2018.09.15 18:58

Jelgavas novadā

Uz zz.lv pilno versiju